Анжела Димчева: Културата – сирачето на държавата! Кой ще пише след 100 години на български език?
Културата – сирачето на страната
Анжела Димчева
„ На България е нужна нова политика в културата. ”
Много пъти сме чували това изказване от представители на разнообразни партии. Но преди да се стигне до политически принадлежности, които да трансфорат културата в предпочитана област на политиката, би трябвало да бъде изработена Стратегия за развиване на културата и изкуството като един общ организъм.
В основата на една почтена и уважителна към създателите тактика би трябвало да застане националното като същина и финансиране – т.е. българският език и литература, българската музика, националната драматургия, родното киноизкуство, държавните и общински театри, филхармонии, музеи, галерии и медии.
Крайно време е да се осъзнае, че изкуствата не могат да съществуват единствено на планов принцип и да бъдат молители за спуснати от Европа помощи. Унизително е заплащането на работещите в читалищата, музеите и галериите, където междинната възраст на личния състав е над 55 години, а в доста случаи – и на пенсионна възраст.
Бюджетът за просвета в Европейски Съюз се движи сред 1 и 2 % от Брутният вътрешен продукт на съответните страни. Към това се прибавя и съществено финансиране от частни корпорации, тъй като в тези страни работи безотказно Законът за меценатството. Само България прави изключение с мизерния 0.4 % от Брутният вътрешен продукт, който постоянно остава най-после на съвещанията на Бюджетната комисия в Парламента и се дава като лепта на Сирачето култура – на тези, които с креативното си наличие, труд и гений съхраняват националната еднаквост.
Нека си представим България след 100 години!
Няма да има кой да основава произведения на български език, всички ще пишат на британски език, с цел да продават книгите си на международния пазар. Оттук – родната драматургия ще изчезне, в театрите ще се слагат единствено преводни заглавия, а и режисьорите ще са стотина броя но Малкович...
В началото на 90-те у нас беше осъществена една жестока недомислица по отношение на креативните съюзи: те бяха принудени да се пререгистрират като частни сдружения в интерес на своите членове и към този момент над 30 години не получават държавна дотация – нито за поддръжка на постройките си и най-малко най-малък личен състав, нито за креативна активност. Съюзите на писатели, художници, актьори, музикални и танцови дейци, композитори, кино дейци, архитекти, публицисти сплотяват повече от 50000 членове. За влиятелната си активност те получават от страната Нула лв.!
Оставени са да се оправят в пазарната стопанска система сами, като че ли един книжовен вестник, стихосбирка, живописен албум, галерия или мини концерт на млади музиканти биха могли да завоюват толкоз, колкото бестселърите на международните имена и милионерите от YouTube...
Докато не се осъзнае, че креативният артикул не е домат, не се претегля и изяжда на мига, а има нравствен капацитет, има принадена стойност за историята и културата на една нация, България ще продължи да бъде на опашката на Европейски Съюз. Няма по-мощна реклама от всепроникващия до всеки човек език на изкуството, а дипломацията посредством просвета е в положение да промени политическото напрежение в Европа и света.
Нека в идващото Народно заседание да се вземе изрично решение за следното:
- Минимум 1 % за просвета от БВП;
- Промяна в Закона за културното завещание и целево годишно финансиране на креативните съюзи, каквото получават вероизповеданията в България;
- Промяна в Закона за авторските и сродни права съгласно Европейската директива 2006/115/ЕК за PLR(Public Lending Right), която задължава страната да изплаща обезщетения на създателите за съществуването и заемането на техните книги в публичните библиотеки;
- Изработване и приемане на настоящ Закон за българския език и въвеждане на квотен принцип за наличие на български създатели и реализатори в националните медии.
- Изработване на тактика за реклама на българските създатели в чужбина посредством взаимно договаряне сред Министерството на културата, Министерството на туризма и Министерството на външните работи.
Моите старания ще бъдат ориентирани за реализацията на тези значими цели. Защото мултикултурализмът ще изиграе неприятна смешка на дребните народи, езици и култури, които са изправени пред действителната заплаха да изчезнат на фона на агресивното наличие на англоамериканската просвета и на доминантни народи като немската, френската, испаноговорящите нации, арабските и азиатски езици.